şimdiye kadar aldığım eğitimlerde görüyorum ki;

insan; düşünceleri, hissettikleri, organ sistemleri, yaşam tarzı ve beslenmesi ile bir bütün.Ve bu bütün bir birinden ayrılamaz.

Bir makine hayal edin,iç içe geçmiş çarklardan oluşan,bir arıza olduğunda tüm çarkları tek tek gözden geçirmek gerek çünkü ;tek bir çarktaki arıza diğer tüm çarkların işleyişini etkiler. işte hastalık da böyle iç içe geçmiş faktörlerden, biri veya birkaçını bozulması ile oluşmuştur.tedavi sürecinde tüm faktörleri tek tek ele almak,problemli olan noktaları çözmek ve tekrar birbiriyle uyumu yakalamak gerekir.

Hastalık aslında çözülmemiş problemdir.vücudumuz problem karşısında ilk olarak

kızgınlık,

büyük öfke,

korku,

panik ,yaşar. bunu bir örnekle açıklayalım;

Eğer bir kişide magnezyum yetersizliği varsa homeastatik his açlıktır. Çünkü vücuda magnezyumu ancak yiyerek alabiliriz. Fakat yediğimiz şeylerin içinde magnezyum yoksa,tekrar acıkırız,eğer yine magnezyum yoksa sistem kızar ve krampları başlatır. Kramplar için ilaç kullanmaya başlarsak ve bu ilaç içinde gene magnezyum yoksa bu sefer korku sistemi aktive olur. Korku sisteminin reaksiyonu kabızlıktır.kabızlık için ilaç kullanmaya başlarız fakat bu ilaçın içindede magnezyum yoktur.Artık panik durum başar ve aritmi artar tansiyon artar ve tansiyon ilaçı başlanır ama bunun içindede magnezyum yoktur.Artık vücutdun magenzyum arıyacak enerjisi kalmamıştır teslim olur işte hastalık oluşmuştur.

bu nedenle bedenimizi iyi dinlemeliyiz o bize aslında sinyaller ile yol gösteriyor,iş sadece bu sinyaleleri doğru alabilmekte ve doğru yolu izlemekte.

Genetik deyip geçtimiz diyabet ,hipertansiyon ,multiple sklerozis ,romatoid artirid,haşimato gibi hastalıkların ortaya çıkışı yaşam biçimiz,beslenme tarzımız,maruz kadığımız stress,yetersiz fiziksel aktitemizin tetiklediği gibi kontrol altında tutulmasınıda sağlamaktadır.

Gaps ve Pni eğitimlerin ortak noktası bağırsak sistemidir;

bir çok nörotranmiterlerin burdan salgılanması ,2.beyin hatta son dönemlerde 1.beyin olarak adlandırılmasına sebep olmuştur.

       Bağışıklık sisteminin %70’inin bağırsakta olması ve sinir sistemi, psikoloji ve hormonal sistem ile ilişkide olması bu sebebiyle normal olmayan durumlarda zincirleme reaksiyonlarla vücuttaki birçok mekanizmayı etkilemektedir.

bağırsak   ve beyin bariyerlerinin sırt sırta olması,bağırsakta oluşan toksinlenmenin beyin bariyerlerini aşarak beyine ulaşması nedeniyle  Otizm, Şizofreni, Epilepsi, Depresyon, Bipolar Bozukluk, Anksiyete, ​Şizoaffektif Bozukluk, ​OKB (Obsesif Kompulsif Bozukluk, DEB (Dikkat Eksikliği Bozukluğu), DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu),Disleksi, Dispraksi, Panik Atak, ​Öfke Problemleri​, ​Yeme Bozuklukları, Uyku Problemleri, ​Bağımlılıklar) gibi bir çok semtoma sebeb olmaktadır     

Gerek gaps gerek Pni nın temel tedavi prensibi ​Bağırsakların ve sindirim sisteminin sağlığına yöneliktir bunun için birinci ve en temel nokta bağırsak florasındaki bakteri dengesini sağlamaktır. Sağlıklı bir bağırsakta Probiyotik adı verilen faydalı bakterilerin oranının yüksek, hastalık yapıcı patojen bakteri ve mantarların oranının ise daha düşük olması gereklidir. sızıntılılı bağırsağa sahip hastalarının tümünde ise patojenik flora oranı olması gerektiğinden daha fazladır. Bu nedenle, bu hastaların beslenmesinde, probiyotiklerden zengin besinlerin artırılması,patojen bakteri ve mantarların artışını sağlıyacak basit karbonhidrat kaynakları çıkartılmaktad

sızıntılı bağırsak sedromunda  ikinci önemli nokta;  bağırsak yapısına zarar  veren gıdaları çıkarmak, ince bağırsak duvarındaki hasarı ve geçirgenliği iyileşmesine destek olan besinleri eklemektir.her iki diyetinde temel amacı toksinlerin, sindirilmeyen besinlerin, ağır metallerin, böcek ilacı gibi kimyasalların, katkı maddelerinin bağırsak çeperinden kana geçişini engellemektir. Böylece; bağırsak astarındaki hasar iyileşerek bağırsak geçirgenliği ve bağırsak geçirgenliğinden kaynaklanan gıda intoleransları ortadan kalkar; beynin, bedenin, bütün organların ve dokuların hasar görmesi engellenmiş olur. detoksifikasyon yöntemleri ve yaşam tarzı değişiklikleriyle hem var olan toksinlerden vücudu arındırmak, hem de yeni toksin girişinden vücudu korumaktır…


Instagram